Foto af Martin Schmidt
Voksne

Foredrag med filminstruktør og forfatter Martin Schmidt

Tid
14:00 - 16:00
Pris
Adgang: Gratis
Sted
Holte Bibliotek
Holte Midtpunkt 23,
2840 Holte
Hvad har populære film og tv-serier som ’Rejseholdet’, ’Ørnen’, ’Nikolaj og Julie’, ’Livvagterne’, ’Pelle Erobreren’, ’Åndernes Hus’, ’Jul i Valhal’ med krimibøger og Ole Henriksen at gøre? Svaret er Martin Schmidt, filminstruktør og forfatter. Kom og oplev et underholdende og medrivende foredrag om et langt liv med film, bøger tv.

Vi giver ordet til ’Lokale fortæller’ på biblioteket. Vær med, når Rudersdal-borgere deler viden og fortæller om emner, de har en særlig indsigt i. Denne gang kan du møde Martin Schmidt, forfatter og prisvindende instruktør på bl.a. tv-serierne ’Ørnen’ og ’Rejseholdet’. 

Oplev Martins utroligt underholdende og visuelle foredrag om, hvordan ’Rejseholdet’ blev skabt til tv, hvordan der arbejdes med publikums følelser og hvorfor der er så pokkers svært at høre, hvad de siger på danske film og tv-serier.

Kom og hør om mødet med Meryl Streep, Glenn Close og Jeremy Irons, og hvordan en karriere som stand-in for Antonio Banderas gik i vasken.

Oplev relevante filmklip og få forklaringen bag det måske mest berygtede afsnit af ’Rejseholdet’. 

Glæd dig til et medrivende foredrag med morsomme og lærerige historier fra et langt liv med film, tv og bøger.

Martin er netop nu højaktuel med krimien ’Lygtemanden’ samt den følsomme og smukke roman ’Urfugle’. Han er også forfatter til bogen ’Livet er en gave’ om og med Ole Henriksen.

Foredraget tager to timer. Der vil være mulighed for at købe bøger efter foredraget.

Har du spørgsmål til arrangementet, er du velkommen til at kontakte: Anne Hermansen, aher@rudersdal.dk