
Lån et museum
Fra mandag 3. maj kan du låne et kort på biblioteket, der giver dig + 1 adgang til Nationalmuseet i København.
Besøg Nationalmuseet og få historien om Danmark
Mød de berygtede vikinger og se deres imponerende skatte, som de handlede sig til, plyndrede eller smedede i sølv og gulv. Tag med de første mennesker på jagt efter uroksen i den tætte skov. Stå ansigt til ansigt med Egtvedpigen og Muldbjergmanden fra bronzealderen. Oplev ikoniske kulturskatte og gå på opdagelse i vores nyeste Danmarkshistorie.
Børn kan jage kedsomhedsknapper, gå igennem den mørke skov i det gysende natteunivers, eller lege i Børnenes Museum.
Praktisk information
Kortet lånes ligesom en bog på et af kommunens biblioteket og har en lånetid på en måned. Det giver låneren + en ekstra person gratis adgang til Nationalmuseet i København og skal vises i billetsalget ved hovedindgangen. Husk at børn er gratis. Kortet kan reserveres her https://rudbib.dk/ting/object/723000-katalog%3A131839774
Læs mere på museets hjemmeside: https://natmus.dk/
Om projektet
Rudersdal bibliotekerne, National museet og bibliotekerne i Holbæk, Køge og Albertslund er sammen om et projekt, hvor borgerne kan låne indgangskort til Nationalmuseet. Formålet er at give personer der ikke er museumsvante eller som ikke har luft i budgettet til museumsbesøg en oplevelse. Projektet løber fra maj 2021 og et år frem.
For yderligere information eller presse, kontakt Anette Liebmann: absv@rudersdal.dk
Fotos til projektet af Ulrik Jantzen, Lasse Lagoni, Martin de Thurah & Kasper Tuxen