Foto: Højtlæsning med læsehunden Mille

Hjælp til læseudfordringer med læsehunden Mille

At gå til læsehund er et tilbud til børn i 1.-9. klasse, som har knækket læsekoden – men som af den ene eller den anden grund har udfordringer med læsningen.

At læse højt for en læsehund kan afhjælpe barnets modvilje mod og dårlige oplevelser med læsning. Læsehunden lytter tålmodigt og hygger sig gevaldigt ved kontakten og lyden af barnets stemme, og dens ro og tryghed smitter os mennesker med – ro og tryghed.

At gå til læsehund er således et tilbud til læseudfordrede børn om at få påvirket det negative og uønskede ved læsning i retning af noget positivt og rart.

Kontakt børnebibliotekar Christine Bitz-Nielsen på chbi@rudersdal.dk, hvis dit barn kan have brug for og lyst til at gå til læsehund.